Zdroj: Nový hlas KDU-ČSL

Dnes a denně slýcháme řadu příběhů o tom, že hackeři vnikli do nějakého systému a provedli tam to a ono. V médiích se často skloňuje otázka kybernetické bezpečnosti a její (ne)dostatečnosti. Bohužel internet je zcela globální prostředí, které nezná pojem hranic států, tak se v tomto kybernetickém prostoru musíme pohybovat a konat tak, abychom chránili především sami sebe a své blízké. Rovněž je nutné si uvědomit, že otázka osobní kybernetické bezpečnosti není žádná černá magie. Takže jak do toho?

Inu, prostě se musíme s tím nějak naučit žít. Stejně tak, jako zamykáme a nejrůznějšími způsoby zabezpečujeme svá auta, své domy a domovy, aby nám tam nevnikl nezvaný host, musíme si osvojit patřičné návyky i u zařízení kybernetických. Stejně jako nenecháme auto zaparkované s otevřeným oknem, stejně musíme uzavřít svůj počítač a/nebo třeba mobilní telefon, proti nějaké nevítané návštěvě. Proto vám zde dávám alespoň malé vodítko, jak postupovat k lepšímu zabezpečení.

Dobře, ale jak na to?

Předně je důležité pravidelně aktualizovat software ve vámi používaném zařízení. Pokud opravdu nevíte jak, požádejte ve vašem okolí někoho, komu věříte, kdo vám pomůže, nebo přesně ukáže, jak postupovat. Rovněž si ověřte, že máte v počítači zapnutý tzv. firewall, což je program, který chrání počítač před vniknutím nežádoucích útočníků. Existují i varianty obranných programů pro mobilní telefony, věnujte tomuto zařízení prosím také vaši pozornost.

Ale hlavně a především: vždy dávejte pozor na to, co vám přijde emailem nebo nějakým jiným komunikačním prostředkem. Nikdy neotvírejte přílohy u zpráv, které nečekáte, neznáte odesílatele, nebo je vám na nich cokoli podivného. Opatrnosti v tomto směru není nikdy dost, útočník může dokonce poslat podvrženou zprávu, která vypadá věrohodně, že přichází jakoby od osoby vám známé, která však o tom nemá vůbec ani tušení! Proto v případě sebemenších pochybností se neváhejte dotyčného odesílatele (nejlépe jinou cestou) zeptat, zda je to skutečně zpráva od něho. Rozhodně přílohy podezřelých zpráv nikdy neotvírejte!

Druhá velmi účinná obranná linie jsou antivirové programy. Pokud už se totiž stane, že k vám nějaký ten škodlivý program pronikne, dobrý antivir by jej měl umět rozpoznat a zbavit vás této kybernetické infekce. Dbejte na to, aby stejně jako samotný operační systém vašeho počítače, tak i firewall a antivir ve vašem počítači, byly pravidelně aktualizovány, abyste minimalizovaly rizika, která na nás číhají. Pokud budete současně opatrní na veškeré přílohy, které vám dochází se zprávami, nebudete navštěvovat nedůvěryhodné webové stránky, můžete pak považovat rizika za skutečně minimalizovaná.

Dobrou zprávou nakonec je to, že přední výrobci obranných programů, firmy jako AVG/AVAST, ESET, COMODO a další nabízejí verze svých programů pro osobní potřebu zpravidla zcela bezplatně. Takže vás těch pár minut, které budete věnovat zabezpečení svého zařízení, ani nebude nic stát, kromě vašeho času.