iROZHLAS

Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) považuje současné vztahy mezi vládou a opozicí za nejhorší, jaké v parlamentu pamatuje. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz se vrací i k pátečnímu zablokování Sněmovny, kdy se kolem Andreje Babiše (ANO) odmítajícího opustit řečniště seskupili opoziční poslanci. Nastiňuje i plány na změnu jednacího řádu Sněmovny. „Pokud chce poslanec něco říct, nemusí mluvit pět hodin,“ popisuje možné změny.

V pátek večer jste byl jako předsedající u toho, když poslanec Andrej Babiš (ANO) odmítl opustit řečnický pult. Vypnul jste mu mikrofon a žádal ho, aby odešel. Měl jste v tu chvíli úplně jasno, jak se zachovat?
Na mě to dělalo dojem, že chce být vyveden ochrankou. Odmítám z něj ale dělat mučedníka. Je to člověk, který nerespektuje pravidla. Striktně jsem se držel jednacího řádu, on měl uvolnit řečnický pult, aby mohli vystoupit řádně přihlášení kolegové.

Pultík blokoval, ale některé přihlášené poslankyně k pultíku mohly dojít. Diskuse tak mohla normálně pokračovat, ale ze strany Andreje Babiše to byla pouhopouhá laciná demonstrace síly a nerespektu k řídícímu schůze, k jednacímu řádu a k Poslanecké sněmovně jako takové.


Jaké jsou teď ve Sněmovně vztahy mezi vládou a opozicí?
Za sebe můžu říct, že pro mě osobně to je asi nejhorší období za celou dobu, co v Poslanecké sněmovně jsem. Babiš se nedávno nechal slyšet, že zažijeme peklo a úměrně tomu se ANO i SPD chová. Vidím u nich nulovou kooperaci, dochází z jejich strany ke svolávání mimořádných schůzí, kterými blokují řádné jednání Poslanecké sněmovny a i řadu bodů blokují do té míry, že nejsme schopni prosazovat zákony. To je proti principu demokracie.
Demokracie je o tom, že většina vládne a zachovává práva menšiny. Na druhou stranu menšina nemá právo zablokovat prosazování vůli většiny. To se bohužel v současné době děje a jsem přesvědčený, že to poškozuje parlamentní demokracii v České republice a poškozuje to i důvěru lidí v parlament. A je to všechno důsledek chování hnutí ANO.

Více ZDE