Před několika týdny jsem se pokusil svolat jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, aby nás, jeho členy, premiér informoval o svých plánech s ředitelem BIS. Někteří členové přímo odmítli připojit podpis pro svolání výboru, takže se tato schůze nemohla uskutečnit. Na základě toho, s jakými jsem se setkal reakcemi, usuzuji, že poměr sil ve výboru je proti pokračování stávajícího ředitele Michala Koudelky. Prostě převažují ti, co mlčí, nebo říkají, že by měl odejít. 

V těchto dnech premiér oznámil, že na pátek je svolána schůze! Takto neobvyklý postup mi evokuje myšlenku, že Andrej Babiš nejspíš jen hledá alibi, jak zarazit pokračování Koudelky v čele BIS. Je tu reálná možnost, že jednání může využít jako výmluvu, že výbor pana Koudelku nedoporučil, tak co já mám v dělat? Vnímám to jako velmi zbabělý alibismus.

Andrej Babiš médiím prezentuje to, že výbor se k obsazení pozice ředitele zpravodajské služby má vyjádřit? Prosím? Podle zákona o zpravodajských službách se má náš výbor obsazením postu ředitele BIS zabývat až ve chvíli, kdy předseda vlády přijde s konkrétní nominací. BIS prostě jmenuje vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Tečka.

A co se týče možností dočasného vedení BIS, to je proti zákonu. S tím se prostě nepočítá. Musíme vzít v potaz i to, že by se Česká republika mohla proslavit tím, tak jako už v minulosti, že bychom měli dva ředitel na jednom místě. Nemůžeme si dovolit situaci, že budeme muset řešit, kdo je vlastně šéfem BIS.

Shrňme si to. Premiér na to měl čas, mohl to projednat, mohl to projednat s předstihem, nechtěl to. Ještě stále se to dá stihnout. Není to o volných jedenácti dnech, které teď čekají vládu, je to o tom, jak k tomu přistoupí premiér. Vidíme, že bezpečnostní situace se ve světě spíše zhoršuje a pozice šéfa BIS je velmi klíčová. Tato pozice musí být předvídatelná, stabilní, s jasnou personální politikou. Vláda měla dostatek času na to, aby s touto situací seznámila i členy bezpečnostního výboru, bohužel se ukazuje, že vedení BIS se stalo politickým handlem mezi prezidentem a premiérem. To je bohužel špatná zpráva pro nás pro všechny, a hlavně pro naši bezpečnost.

Nedělám si iluze, že poslanci ANO budou ve svém rozhodování zcela svobodní, všichni známe premiéra. Ale může se stát, že budu mile překvapen. V pátek se bude rozhodovat mimochodem i o tom, zda naše země bude směřovat na východ nebo na západ. A okrajově se tato situace dotýká i nadcházejícího tendru na výstavbu Dukovan. Protože nový šéf BIS bude ten, kdo bude posuzovat bezpečnostní rizika nového dodavatele.

Pan plukovník Koudelka má mou plnou podporu. A také všech dalších prodemokratických stran, protože opakovaně prokázal, že je skvělý profesionál, službu vede dobře a tato služba, i on sám, má vysoké mezinárodní renomé a vysoký stupeň důvěry. Pokud by to bylo v mé pravomoci, jmenoval bych pana Koudelku na dalších pět let.