Zdroj: Ozvěny

Kdokoli kdekoli kdykoli, než začneme kritizovat nebo polemizovat, řekněme si, k čemu jsou lidem volby!? A dodejme, že naštěstí žijeme ve svobodné době. Po komunálních volbách 2022 v Dačicích se mne lidé ptají, jak lidovci „vydýchají“ změnu na radnici.

Ale problém je úplně někde jinde! Jistě, po nějakých třiceti letech jsme se jedním volebním výsledkem přesunuli z koalice do opozice. OK, je to realita politiky a je to úžasné privilegium demokratického světa. Mladí si dnes ani jinou možnost nedovedou představit, avšak současní padesátníci a starší moc dobře vědí, co to je jít k volbám bez možnosti svobodně volit. A právě ti mi nyní i rozumí! Volit mezi… Demokratické volby, ať už jsou jakékoli, mají své kouzlo, ale skrývají v sobě i určité riziko. Pro budoucnost. O tom to přesně je. To přesně je moc a (ne)moc demokratických voleb! Do voleb vstupují z pozic kandidátů lidé, které buď osobně známe a věříme jim, nebo nám konvenuje jejich program. A v tom je právě ten zakopaný pes. Rozlišit, kdy je program reálný, a kdy je pouze předvolebně populistický. Nebo našlehaný, ale ve své podstatě prázdný. Hodně slov pro poměrně málo cílů. Hodně slov pro výhru, málo pro další práci.

A jak to tedy bylo u nás? Ano, lidovci se skutečně ocitli po 30 letech v opozici. To je něco, co se v politice děje, co k politice patří. A to i k té komunální! V pozadí výsledků voleb byla patrně… a ano, nazývejme věci pravými jmény… snaha a touha po změně. Otázkou ale je, co přesně chceme změnit. Chceme změnit, co pro město a jeho obyvatele lidé z radnice dělají a začít město zvelebovat úplně jinak? OK, změňme to. Od toho volby jsou, k tomu volby slouží a jsou toho nástrojem. Takže hned a nejdřív rozhodněme, odkud začneme…

Co k volbám a politice také patří, je povolební vyjednávání. Dochází k němu po všech typech voleb a bez něj není další povolební chod možný. Stejně tak tomu bylo u nás. Já osobně jsem byl po těchto posledních volbách v rámci sousedské výměny názorů, ale i komunikace na sociálních sítích osočován z lobbování až do nejvyšších krajských sfér po samotného hejtmana… Kdo někdy něco dojednával a domlouval, ví. Čím víc partnerů, tím složitější.  

Když jednáte s relevantními partnery, není to obcházení. To je klasické povolební vyjednávání. V rámci krajských politických povolebních debat jsem s nejlepším vědomím a svědomím naprosto otevřeně prohlásil, že by bylo dobré, aby koalice v Dačicích vznikla na půdorysu stávající koalice, protože pro naše město odvedla kus dobré práce.

Současné nové dačické radniční koalici přeji jen to nejlepší! Lidé u nás dali ve volbách najevo, že chtějí a potřebují změnu. Věřím, že i současné nové vedení radnice bude vedeno snahou o zlepšení života ve městě. Bude dál pracovat ve jménu zvýšení povědomí o Dačicích mimo náš region a rozvoje podpory průmyslu, obchodu a služeb, usilovat o motivaci mladých vyjet mimo náš mikroregion za studiem nebo získáním pracovních zkušeností, ale především vrátit se zpět. Žít zde a rozvíjet naše město.

V klidu po volbách je pak dobré zamyslet se nad čísly a drobnými konsekvencemi pod povrchem. Pro budoucnost mnohé napoví, případně v budoucnosti tolik nepřekvapí… Osobně jsem si porovnal několik základních údajů a položil jsem si hned několik otázek. Ze zkušenosti vím, že výsledky jsou průběžné, dílčí a celkové. Poměrně stabilní je u nás v Dačicích volební účast, která letos činila 49,82 %, oproti 50,72 % v roce 2018. Poměrně stabilní jsou i počty mandátů koaličních stran: KDU-ČSL 6 v roce 2022 versus 7 v roce 2018, ODS 4 v roce 2022 versus 5 v roce 2018… Nárůst mají na kontě Moravské zemské hnutí (7 v roce 2022, 3 v roce 2018) a KSČM (3 v roce 2022, 2 v roce 2018). Procentní body mají zajímavější vypovídající schopnost: např. u KSČM jde o nárůst z 9,77 % na 14,51 %. Dvojnásobný výsledek MZH z 15,72 % na 31,93 %. A pak jsou zde takové drobné skutečnosti, jako že pro letošní volby se MZH spojilo s dalšími opozičními zastupiteli, z části z ČSSD, z hnutí ANO 2011 a ze Změny pro Dačice… Či takové „malichernosti“, jako že ODS jde na komunální úrovni u nás do koalice se zástupci nejtvrdší vládní opozice. Ale ono i v tom ta možnost volby vlastně je. Možné, spravedlivé. Nebo o tom, že vlastně vládní koalice nemusí být zákonitě kopírována i na komunální úrovni! A tohle všechno si fakt musíme uvědomit ve chvíli, než začněme kritizovat. Takže: komunální volby mají velkou výhodu a obrovské možnosti! Volíme pro sebe a svůj život v rodné obci, či městě. Známe se, potkáváme se, a tím je i výměna názorů na té komunální úrovni velmi rychlá. Rychlá instalace, pružná průběžná kontrola, rychlá oslava nebo rychlá diskvalifikace. A nemusí uběhnout ani třicet let…