Zdroj: Dačický zpravodaj

Kdo žije u nás v Dačicích, ví přesně, co konkrétně mám titulkem sloupku na mysli. Léta řešíme dopravu městem, moderní řešení hodné turistického města lákajícího mj. i na zajímavou historii. Jak a kde hledat kompromis s tímto a skutečností, že statisticky stále roste počet aut na 1000 obyvatel a spolu s tím se zintenzivňuje nákladní, resp. tranzitní doprava.

Potřebujeme dopravně ulevit centru města, zklidnit dopravu v obytných zónách, snížit hluk a emise, zajistit větší bezpečnost pro chodce a cyklisty… Léta je diskutován severní obchvat města a ve spojení s rekonstrukcí dopravní spojky na Slavonice je to cesta správným směrem.

Dačicemi dnes prochází hned několik dopravních tepen kraje a severním obchvatem pomůžeme dopravní situaci na většině z nich. Pro nikoho z místních to není žádná nová informace a všichni už hodně netrpělivě čekáme na den, kdy konečně objedeme sever města a po zrekonstruované, dostatečně široké a bezpečné silnici dojedeme do Slavonic.

Letošním rokem jsme k tomu zase o pořádný krok blíž a jsem rád, že s krajem spojily síly i radnice dotčených měst, díky nimž se rapidně pohnulo vyjednávání o výkupu pozemků. Vzhledem k tomu, že silnice II. třídy, plnící funkci dopravních spojnic mezi okresy, jsou podle zákona u nás ve vlastnictví kraje, je i kraj hlavním investorem projektu. Silnice II/406 z Kostelce přes Dačice na Slavonice je právě v úseku od nás na hranice příliš úzká a nevhodná pro rostoucí dopravu. Stále se navyšuje podíl té velkokapacitní (zintenzivněné také vlivem kůrovcové kalamity, kdy nákladní vozy se dřevem, případně i s návěsy, se staly součástí každodenní dopravní situace). Projekt v hodnotě téměř 140 mil. Kč počítá s rekonstrukcí úseku v délce téměř 10 km (z +-48 km celkových), zahrnující 4 křižovatky a 1 most. Realizace by měla být po dlouholetém projednávání a toužebných přáních místních zahájena příští rok a v témže by zrekonstruovaný úsek měl být uveden do provozu.

Naprosto zásadní komunikační stavbou (přeložka tří dosavadních) v následujících letech by pak měl být právě severní obchvat města, propojující 6 stávajících komunikací radiálního, resp. diametrálního charakteru. Kdy na ten se můžeme těšit? Počítáno je s ním s výhledem na rok 2030, resp. 2035. Až toto se ze snu změní v realitu, bude dopravní situace v Dačicích na ideální úrovni. Bude vyřešena moderní a kvalitní doprava, především ta tranzitní, a dojde k výraznému zkvalitnění života našich občanů, žijících a pracujících ve městě (o dopadu na turistický ruch nemluvě). Proto jsem velmi rád, že naše úsilí na radnici a následně i na samotném kraji konečně nese své ovoce a máme důvod se těšit, že příští rok bude projekt bezpečné cesty na Slavonice realizován a začne skutečně fungovat pro všechny v našem regionu.