Český rozhlas Plus

Ústavní soud se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí. Spornou část zákona zrušil, vyhověl tak návrhu senátorů. Usvědčuje rozhodnutí Ústavního soudu zrušit zdanění finančních náhrad za církevní restituce některé poslance z toho, že dávají přednost politickým bodům před právem?

Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška při schválení zdanění církevních restitucí zvítězila politická dohoda před respektem k ústavě. „Bylo to cena, za kterou vznikla tato koalice. Komunisté řekli, že vládu podpoří jen tehdy, pokud budou zdaněny církevní restituce,“ připomíná.

Mrzí mě, že se k něčemu takovému sociální demokracie vůbec propůjčila. Od začátku jsme upozorňovali na to, že je to v rozporu s ústavou. Jan Bartošek

Bartoškovi vadí, že prosazení zdanění restitucí narušilo právní jistotu, což může mít vliv i třeba na podnikatele, protože stát v tomto případě změnil předem garantované podmínky: „Stát něco odsouhlasí, ale pak se změní politická vůle a může to být jinak,“ kritizuje.

Premiér Andrej Babiš (ANO) restituce označil za předražené, a to o 54 miliard korun. Bartošek ale upozorňuje na to, že toto číslo není podložené a analýza, která to měla dokázat, vůbec neexistuje.

„Všichni, kdo pro zdanění zvedli ruku, věděli, že to je projev politické vůle s cílem potrestat církve a Federaci židovských obcí, nikoli výsledek odborné diskuze a nějaké analýzy,“ zdůrazňuje.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE